עגלת קניות
סה"כ 0 מוצרים בסל
 

4 דברים שחשוב לדעת על מערכות אזעקה

 

הדרך שלך למנוע מגורמים לא רצויים להתפרץ לדלת פתוחה, עוברת דרך התקנה נכונה של מערכת האזעקה. היכרות עם מרכיביה השונים תאפשר לך לבחור את הפתרונות הכי מתאימים, שיעניקו לך מקסימום הגנה ברגע האמת.  

למערכת האזעקה שני תפקידים חשובים: להרתיע ולהתריע על חדירת גורמים לא רצויים למרחב המוגן, באמצעות שלושה רכיבים עיקריים: הרכזת, הגלאים ומערכות הדיווח.  

הרכזת – המוח של המערכת

הרכזת היא המוח של המערכת – המחבר בין אבריו השונים: כאשר הגלאים מזהים חדירה הם שולחים אותות לרכזת, שמפעילה את צופר האזעקה. הרכזת אחראית גם על שליחת מסרים למספרי טלפון שהוגדרו מראש ולמוקד חברת השמירה (במידה והלקוח מחובר לשירות). מומלץ להתקין את הרכזת באזור מוסתר ככל הניתן, שיצמצם את האפשרות לחבל בפעולתה.

מתקינים גלאים, חשים מוגנים

הגלאים מתפקדים על תקן של מערכת החישה, המתריעה מפני חדירת גורמים לא רצויים באמצעות זיהוי תנועה. ישנם סוגים רבים של גלאים: גלאי נפח, גלאי פנימי וחיצוני, גלאי וילון, גלאים מגנטיים, גלאי סורג, גלאי אינפרה אדום ועוד. בחירת סוג הגלאי מתבצעת לפי הצרכים ותוואי השטח: כך למשל גלאי תקרה מעניק טווח כיסוי רחב, לעומת גלאי וילון שמגן אך ורק על הפתח – אך מאפשר לדיירים לנוע בחופשיות גם כאשר המערכה מופעלת. לאחר שבוחרים את הגלאים המתאימים, חשוב לוודא שבעת התקנתם מותקן גם מנגנון אבטחה, שמתריע מפני ניסיון לחבל בגלאי ובחיבוריו.

מערכות הדיווח

למערכות הדיווח שני רכיבים:

צופר התרעה פנימי וחיצוני – עם זיהוי התנועה,  מפעילה כאמור מערכת האזעקה את הצופר, לעיתים גם בליווי נצנץ שמספק חיווי וויזואלי. חשוב לדעת: חברות הביטוח דורשות התקנת צופר פנימי וגם חיצוני, לצורך מתן התראה הולמת. את הצופר החיצוני מומלץ להתקין במקום כמה שיותר בולט (כגון הכניסה הראשית), כדי שיבלוט לעין וישמש כגורם מרתיע.

מערכת דיווח חיצונית – שולח הודעת SMS או הודעה קולית למספרי טלפון שהוגדרו מראש, ו/או למוקד השמירה. מערכת הדיווח החיצונית מאפשרת לדיירים לקבל התרעה על ניסיון חדירה לאזור המוגן, גם כאשר הם לא נמצאים בקרבתו.  על מנת למנוע את האפשרות לנטרל את מערכת הדיווח באמצעות ניתוק הטלפון הקווי, מומלץ להתקין אמצעי תקשורת נוסף לצורך גיבוי – סלולרי או אלחוטי.

 

 

מערכת אזעקה קווית או אלחוטית?

אחרי שהכרנו את רכיבי המערכת ואת השיקולים המרכזיים בהתקנת חלקיה, הגענו לשאלה חשובה לא פחות: האם כדאי להתקין מערכת קווית או אלחוטית?

מערכות אזעקה אלחוטיות חוסכות את הצורך בהתקנת החוטים, ולכן התקנתן נחשבת לנוחה יותר –  במיוחד כאשר מדובר במבנה קיים שלא כולל תשתיות מוכנה למערכת האזעקה. לעומת זאת, מערכת אזעקה קווית נחשבת לאמינה יותר בשל אמינות התקשורת בין חלקיה. יתרון זה בא לידי ביטוי ככל שמתקרבים לקו הירוק ולבסיסים צבאים, בשל השיבושים שעלולה לגרום הפעילות הצבאית בתדרים.

בנוסף לכל אלו, עלותה של מערכת אזעקה קוויות נמוכה יותר והיא אינן מצריכה כמעט תחזוקה שוטפת (בשונה ממערכות אלחוטיות, שפעולתם כרוכה בהחלפת סוללות במרוצת השנים).

ההגנה הטובה ביותר היא... בחירה נכונה של מערכת אזעקה. בחירה והתקנה נכונה של החלקים המרכיבים אותה, תעניק את התמורה הגבוהה ביותר להשקעה ותאפשר לך לישון בשקט.